Menu

Zachodny do tablicy

Futbol analitycznie, statystycznie i konkretnie - na tablicy dziennikarza Sport.pl, Michała Zachodnego.

Lekcja zdobywania przewagi

mzachodny

Hit Ekstraklasy rozstrzygnął błąd sędziego, ale równie istotne okazało się to, który z trenerów szybciej zareagował i zdobył dla siebie przewagę. Mecz Legii z Lechem (2:1) pokazał, że nawet, gdy ich decyzje są wymuszone, to czasem warto podjąć ryzyko.
Jak na szkoleniowca, który buduje wizerunek bezkompromisowego, Nenad Bjelica poprowadził swojego Lecha Poznań w meczu z Legią Warszawa wyjątkowo pasywnie. Zresztą nie chodzi wyłącznie o 45-letniego Chorwata, ponieważ Jacek Magiera również ustawił swój zespół dość defensywnie. Pod nieobecność dwóch podstawowych bocznych obrońców, Adama Hlouska i Bartosza Bereszyńskiego ustawił na lewej stronie stopera, Jakuba Rzeźniczaka. Z kolei Bjelica wybrał (co zrozumiałe) duet Łukasz Trałka - Abdul Aziz Tetteh w środku pola, ale bez klasycznego napastnika. W ataku biegać mieli Darko Jevtić oraz Maciej Gajos, co jednak drużynie nie wyszło na dobre. O tym jednak zaraz.
Mimo to najwięcej o ostrożności obu drużyn mówiło ich nastawienie w pierwszej połowie: znikomy pressing, szybki powrót do obrony po stracie piłki, agresywność tylko pod swoim polem karnym. Piłkarze Legii i Lecha odzyskiwali posiadanie na połowie przeciwnika tylko trzykrotnie przed przerwą i siedmiokrotnie w drugiej części spotkania.
Dlatego w pierwszej połowie oglądaliśmy mecz po prostu słaby. Bez jakości (z ośmiu strzałów żaden nie był celny) czy ryzyka (tylko sześć dryblingów piłkarzy Lecha). Nie pozbawiony błędów (aż siedem fauli Legii na własnej połowie), choć bez zdecydowania, by je wykorzystać. Najlepszym tego przykładem była sytuacja Nemanji Nikolicia w której spudłował z pięciu metrów: nie była to składna akcja, po prostu przechwycił odbitą piłkę. Przed przerwą było tylko szesnaście kontr, co pokazuje, że nawet po odzyskaniu piłki szukano uspokojenia gry, podania w poprzek a nie do przodu.
Pewnie mecz wyglądałby tak samo do końca, ale dzięki zmianie dokonanej przez Magierę druga połowa była znacznie bardziej otwarta. Trener Legii dostrzegł problemy Rzeźniczaka na lewej stronie (cztery faule na własnej połowie) wprowadził Michała Kucharczyka za Macieja Dąbrowskiego, przesuwając Guilherme na bok obrony. - Dąbrowski nie zrobił nic złego - mówił w przerwie asystent Magiery, Aleksandar Vuković, ale dla Legii liczyło się coś więcej. Stopera poświęcono na korzyść gry ofensywnej.
I pierwszy kwadrans drugiej połowy wreszcie dał konkretne okazje. Także dlatego, że gra była szybsza: drużyny przeprowadziły w sumie dziesięć kontr, udało się najwięcej dryblingów (7), ale były też niedokładności - 19 przechwytów w tym fragmencie meczu (połowa tego, co w całej pierwszej połowie) wpłynęło na płynność akcji, choć również otworzyło więcej miejsca na boisku.
Korzystała z tego Legia, która zwłaszcza atakami prawą stroną (Broź lepiej współpracował z Kucharczykiem, niż Guilherme) wykorzystywała słabe zaangażowanie Pawłowskiego w obronę. Także dzięki temu, jak poruszał się Odjidja-Ofoe, który przed przerwą schodził blisko środkowych pomocników, po - do skrzydeł. Gospodarze nie dominowali, ale grali szybciej, bardziej zdecydowanie, zyskując przewagę w zajęciu pola gry, nie posiadaniu piłki.
Co istotne, Magiera zmusił Bjelicę do reagowania. Po godzinie gry i pierwszym golu Legii trener Lecha zmienił bezproduktywnego Darko Jevticia - dwa wygrane pojedynki z 10, jeden drybling, zero kluczowych podań i tylko dwa kontakty z piłką w polu karnym Legii - na Robaka. Różnicę było widać od razu: napastnik grał blisko stoperów, nieco rozciągając ustawienie gospodarzy, wprowadził więcej niepokoju przy np. wybiciach obrońców. Robak także uciekał do boków (w kontrach do prawej strony), ale miał aż osiem kontaktów z piłką w polu karnym. Lech w swoich atakach wreszcie uzyskał punkt odniesienia.
Goście nie potrafili tego wykorzystać głównie z tego powodu, że w ich grze brakowało płynności. Pawłowski, Gajos i Makuszewski po otrzymaniu piłki wykonywali cztery, pięć kontaktów zanim ją oddawali. Dawali czas rywalom na zamknięcie przestrzeni, poruszając się głównie wszerz. Ten drugi najgroźniejszy był dośrodkowując z rzutów rożnych (6 na 9 zagrań dokładnych), tego drugiego przygasiły faule w 1. połowie (4). Ale nawet, gdy udało się dograć prostopadle w pole karne - taką okazję miał Pawłowski - to zawodnik atakujący również zwlekał z decyzją.
Gdy Pawłowski holował piłkę, lider ofensywy Legii grał szybko. Aż 63 podania skierowano do Odjidji-Ofoe, który sam zaliczył 60 zagrań, choć żadnego kluczowego. On jednak budował współprace na skrzydłach, był tym trzecim, czwartym elementem ataku od jego zakończenia. Miał najwięcej pojedynków (26, wygrał 15), udanych dryblingów (6 na 8), przez niego rozgrywał akcję Thibault Moulin (11 podań), ale też Broź (10).
Gol Nikolicia był najlepszym odzwierciedleniem różnicy między pierwszą i drugą połową spotkania. Lech podszedł wyżej z pressingiem, zmuszając Legię do długiego wykopu, ale też znacznie szybszego niż przed przerwą wyjścia spod własnej szesnastki. Błąd Nielsena jest oczywisty, ale zaimponowała reakcja Kucharczyka: on w momencie zagrania Moulina był pięć metrów przed szesnastką, nieudane zagranie zamienił na asystę kilka sekund później na środku boiska.
Po stracie gola Lech miał problem ze zdominowaniem Legii, z tym, że Robakowi brakowało zawodnika do współpracy w środku, a ofensywnym pomocnikom możliwości wejścia do tej strefy z podaniem. Bjelica dostrzegł to dosyć późno, bo dopiero na ostatnie 10 minut wpuścił Majewskiego za Trałkę. Takiego zawodnika Lechowi brakowało - przy cofniętej pod własne pole karne Legii Majewski wykonał 10 podań (8 celnych), przyspieszał akcję i (co widać na grafice) wypełnił widoczną lukę w ustawieniu ofensywnym gości.

 

problemy

Znów efektem tego był gol, a raczej akcja na rzut karny: po wejściu Majewskiego do boków zaczął schodzić Robak, jego dośrodkowanie zostało nieudolnie wybite, a błąd popełnił Kopczyński. Kopczyński, który był reakcją Magiery na wcześniejsze dwie ofensywne zmiany Bjelicy. Ważne było ustawienie innych piłkarzy w tej sytuacji: Czerwiński, który uciekł z pozycji do boku. A na dośrodkowanie napastnika w pole karne wbiegło trzech innych zawodników Lecha: Majewski, Kownacki i Makuszewski. Ta ruchliwość oraz wymienność pozycji była zgubna dla Legii i aż dziwne, że zespołowi o takich możliwościach personalnych zabrało to aż 88 minut. Wcześniej Lech zagrażał głównie po stałych fragmentach gry.
Ale wtedy, po wyrównaniu i bijatyce w polu karnym Legii, to Magiera miał jeszcze jeden ruch. - Miałem chwilę na analizę i wiedziałem, że jeszcze mamy czas, by coś zmienić i odwrócić wynik meczu. Spokojnie popatrzyłem na ławkę i uznałem, że to Kasper Hamalainen da nam jakość - powiedział szkoleniowiec Legii. Oczywiście zwycięstwo gospodarze zawdzięczają ogromnej pomyłce sędziego, ale Magiera pomógł wprowadzając Fina. Wtedy, gdy rywale myśleli już tylko o dowiezieniu remisu, gospodarze jeszcze widzieli szansę na reakcję. To tylko potwierdziło rozwój wydarzeń w drugiej, emocjonującej połowie po tej beznadziejnej pierwszej.

Legia 3:0 Lechia. Mecz dla mózgowców

mzachodny

Sobotni mecz Legii Warszawa z Lechią Gdańsk (3:0) oglądało się doskonale nie dlatego, że mistrz Polski pouczył pretendenta, ale dzięki dwóm bohaterom. Rzadko zdarza się, by o obliczu spotkania Ekstraklasy decydowało dwóch klasowych rozgrywających.
Częściej wszystko sprowadza się do tego, jak kluczowego piłkarza drużyny przeciwnej powstrzymać. Wyznacza się piłkarza do indywidualnego krycia, stosuje pressing w odpowiedniej strefie lub wybiera inną sztuczkę, byle tylko zniwelować zagrożenie. Krótko mówiąc: trenerzy działają pragmatycznie, defensywnie, w pierwszej kolejności myśląc o zabezpieczeniu własnej bramki.
W sobotę w Warszawie było inaczej. Po stronie Legii za grę odpowiadał Vadis Odjidja-Ofoe, a w Lechii - Milos Krasić. Interesująca jest spójność ich losów: każdy z nich był bohaterem finansowo nierealnego transferu do mocnej ligi (angielskiej i włoskiej), obaj - choć w różnym stopniu - koniec końców rozczarowali i znaleźli się na peryferiach piłkarskiej Europy. Wejście Krasicia do Ekstraklasy przypominało to, co działo się z Odjidją-Ofoe w pierwszych miesiącach tego sezonu - mieli ogromne braki w przygotowaniu fizycznym. Głowa chciała, ale nogi nie mogły. Jednak nawet wtedy przebłyski boiskowej inteligencji i techniki wystarczały, by stwierdzić, że są z innej kultury piłkarskiej.
Oczywiście ich pojedynku nie byłoby bez decyzji trenerów, którzy wybrali ich na liderów swoich zespołów. To z Krasiciem na przedmeczowych zajęciach Piotr Nowak rozmawiał najdłużej, zabrał go z ćwiczącej grupy i coś starał się 31-letniemu Serbowi przekazać. Następnego dnia nawet można było odnieść wrażenie, że to jedynie Krasić zdaje sobie sprawę ze stawi spotkania i wymagań meczu o takiej intensywności oraz jakości. Trzymał Lechię w ryzach przez 45 minut, indywidualną jakością stwarzał przewagę (siedem na osiem dryblingów udanych, w tym sześć pod pressingiem na własnej połowie), ale po przerwie był już bezradny.

Także dlatego, że do poziomu 27-letniego Belga dobili jego koledzy: Guilherme, Miroslav Radović, Nemanja Nikolić, a także wprowadzony po przerwie Thibault Moulin. Wejście tego ostatniego było reakcją Jacka Magiery na ruch Nowaka - pierwszy zmienił ustawienie na 4-4-1-1 w reakcji na przejście Lechii na system 3-5-2. Tak jak w drugiej połowie meczu Legii ze Sportingiem w Lizbonie (0:2) Odjidja-Ofoe stał się ofensywnym pomocnikiem, a nie pierwszym wprowadzającym piłkę do ataku. W sobotę przed przerwą rozgrywał z głębi pola, po wejściu Moulina bliżej Belgowi było do Radovicia (16 podań do niego w trakcie meczu).

Stąd ta piękna asysta do Guilherme przy drugim golu, choć cała akcja Odjidjiego-Ofoe zasługuje na uznanie: po nieudanym dośrodkowaniu ruszył do pressingu i zmusił obrońcę Lechii do dalekiego wybicia. Widząc, że było ono niecelne zbiegł jeszcze bliżej linii bocznej, by od razu dostać podanie i rozegrać kontrę... kontry. Miał dużo miejsca, ściął z piłką do środka i cały czas patrzył, co dzieje się w polu karnym. Jego asysta była jedną z najlepszych w obecnym sezonie.

Warunki na boisku w takich spotkaniach określał Nowak. - Najważniejsza jest szybkość myśli i reakcji. Koncentracja, by nie widzieć tylko jednej czy drugiej opcji, ale też to, gdzie może pójść trzecie podanie. Pokazaliśmy to w poprzednim sezonie na Legii, gdy wychodziliśmy spod ich wysokiego pressingu grając na jeden, dwa kontakty, operowaliśmy piłką bardzo szybko. Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie, nie będziemy holować piłki - tłumaczył.
Na próżno, bo większość piłkarzy ofensywnych Lechii zbyt długo trzymało piłkę. Krasić także nie grał na dwa, trzy kontakty, ale zawsze swoim dryblingiem przyspieszał ataki. W przeciwieństwie do braci Paixao czy Sławomira Peszki (w sumie 35 strat!), którzy zwykle po pokonaniu kilku, kilkunastu metrów zatrzymywali się i rozglądali, gdzie podać i zwykle albo zagrywali niecelnie, albo wikłali się w kolejny drybling. Z kolei Legia grała inaczej: zwłaszcza przed przerwą, gdy jej najlepsze akcje polegały na grze szybkiej, z wyjściem w wolną przestrzeń. Po przerwie dostali jeszcze więcej przestrzeni i stwarzali sobie nawet bardziej klarowne sytuacje. A szanse Lechii przychodziły nie po indywidualnych akcjach, ale przyspieszonym rozegraniu. - Mieliśmy je dopiero po tych trzech bramkach. Ten mecz to nauczka dla nas - przyznał później Nowak.
Odjidja-Ofoe tym meczem pokazał, że może stać się kluczową postacią Legii - teraz wystarczy powtarzać takie występy co kolejkę, prawda? Z drugiej strony Krasić pokazał, że może być liderem nawet pod zwiększoną opieką rywala. To na niego naskakiwało trzech, a nawet czterech legionistów. Jednak różnicą okazało się wsparcie i to również jest pozytywny sygnał na resztę sezonu. Nie tyle dla kibiców Legii, ale całej Ekstraklasy: jeśli polskie kluby nauczą się, że nie wystarczy jeden lider, jeden prowadzący grę, to będą miały większe szanse w europejskich pucharach.

pomocnicy

Zostań skautem: Aubameyang i Nikolić

mzachodny

Na początku byłem w szoku, a potem po prostu się śmiałem. Później zacząłem kombinować - co mogło sprawić, że w pojedynku snajperów Nemanji Nikolicia i Pierre-Emericka Aubameyanga ten drugi w zasadzie ma nad piłkarzem Legii przewagę wyłącznie w szybkości i zwrotności. Czy faktycznie to sprawia, że pierwszy gra w Polsce, a drugi w Niemczech? Może to moja opinia tego porównania jest zbyt ostra lub mało konkretna? Postanowiłem to sprawdzić.

porownanieeeeeAubameyang to jeden z najlepszych napastników na świecie. Według rankingu dziennikarzy i ekspertów "Guardiana" - tych cenię za fachowość, choć wiem, że i im zdarzyły się wpadki - Gabończyk znalazł się na 27 miejscu w roku 2015. Nikolicia nie sklasyfikowano. A mimo to różnia między dwoma napastnikami w rankingu wynosi ledwie osiem punktów rankingowych, czyli pięć procent. Wydaje się, że tak nikły dystans powinien dać Węgrowi miejsce w pierwszej setce "Guardiana", tymczasem zestawienie zamykali m.in. Francesco Totti (96) czy Rhiyad Mahrez (97).
Zresztą 94 punkty przyznane Aubameyangowi to ledwie 67% wszystkich możliwych - niewiele, jak na zawodnika, którego "Guardian" ocenił na minimalnie lepszego od Antoine'a Griezmanna (28), Davida Silvy (30) czy Luki Modricia (31). Niemal połowa (sześć) z ocen przyznanych napastnikowi Borussii jest na poziomie średnim (przedział 4-6), tylko szybkość wyróżniono na poziom światowy (9-10). Co ciekawe, Nikolić dostał tyle samo "siódemek" co Aubameyang, ledwie jedną mniej "ósemkę". Sytuacja staje się coraz bardziej interesująca.
Zwłaszcza dla kogoś, kto od lat na takie rankingi się gapi, często musiał je wypełniać w mniej lub bardziej sensownych raportach skautingowych. Może ma to coś wspólnego z "Football Managerem" i na tym opierała się osoba tworząca porównanie? Wolę nawet nie sprawdzać, zresztą ostatnio gdy patrzyłem, to między czołowymi piłkarzami Bundesligi i Ekstraklasy była przepaść. Dlatego wziąłem się za sprawdzanie.
InStat to idealne narzędzie, które umożliwia porównanie obu piłkarzy. Ale nie chciałem tego robić wyłącznie po statystykach. Spróbowałem inaczej: najpierw szukając odpowiedzi w średnich osiągnięciach na próbie od pierwszego lipca 2015 roku do dziś, a potem dodając obserwacje. W końcu nie wszystkie rubryki z pojedynku snajperów w programie meczowym Legii z Borussią da się określić statystykami.


Porównanie statystyczne jest... zaskakująco wyrównane, prawda? Może ja i kilkaset osób, które szydziły z tego pojedynku nie miały racji? A może osoba tworząca sugerowała się tymi statystykami i dlatego Nikoliciowi tak blisko do Aubameyanga?
Problem w tym, że mówimy o piłkarzach z dwóch różnych światów. - Dortmund nie ma słabszych stron. Gra szybko, może wręcz za szybko na Legię - tłumaczy Andrzej Juskowiak w rozmowie z Przemysławem Zychem przed dzisiejszym meczem w Lidze Mistrzów. - W ostatnim meczu z Niecieczą Legia była przy piłce przez 68 proc. czasu, wymieniła aż 707 podań. Nic z tego nie wychodziło, bo grała za wolno - mówi były napastnik.
Pisałem o tym, że Legia w Niecieczy grała na stojąco i tu zauważam największą różnicę. Ekstraklasa i Bundesliga to dwa światy, a statystyki i ranking programu meczowego jest skrojony jakby obaj poruszali się w tej samej rzeczywistości. Tymczasem Borussia gra co tydzień na innym, dużo wyższym poziomie. Wystarczyło porównać oba przegrane mecze, by to zrozumieć - Borussia w Lipsku zderzyła się ze ścianą agresywnego, wysokiego pressingu, grała w tempie niespotykanym w Polsce. Tym bardziej w Niecieczy, gdzie wyglądało to tak, jak opisuje to Juskowiak - Legia na stojąco wymieniała piłkę, Termalica przyglądała się i nawet niespecjalnie musiała przeszkadzać.
Dlatego InStat stworzył swój własny Index - wskaźnik obliczany za pomocą statystyk, jakie dany zawodnik osiąga, ale biorący również pod uwagę m.in. poziom rozgrywek. Tu różnica jest większa, niż w przypadku pojedynku z programu: Nikolić za ostatni rok ma Index równy 240, Aubameyang - 306. Biorąc pod uwagę, że Lionel Messi - najwyżej oceniany piłkarz wspomnianego na wstępie rankingu "Guardiana" - ma wskaźnik na wysokości 433 punktów, różnica między Węgrem a Gabończykiem wynosi więcej niż 5%.

nikoyangTo wszystko tylko zabawa i nawet jeśli ranking stworzony przez redaktorów Legii odbiega od rzeczywistości (odbiega - np. warunki fizyczne Nikolić ma lepsze od Aubameyanga, choć ten jest według tego samego porównania szybszy i bardziej zwrotny. Do tego jest wyższy, choć w grze głową na niższym poziomie), to dziś warto spojrzeć na mecz mistrzów Polski z Borussią Dortmund i samemu dokonać porównania. Wystarczy kartka papieru, nawet te same rubryk wykorzystane w programie i zachowanie czujności przez 90 minut. Nie wszystko da się wynotować na podstawie przekazu telewizyjnego, ale eksperyment może być ciekawy.
Nie tylko ciekawy, ale i pomocny. Na kursach skautingowych, które obserwowałem w różnych rolach, często przewijało się na koniec pytanie: co dalej? Otóż właśnie to - ciągłe obserwacje, porównywanie, skupienie na szczegółach i tworzenie raportu. Można się śmiać, gdy ktoś twierdzi, że Nikoliciowi blisko do Aubameyanga, ale znacznie trudniej w ogóle podjąć wyzwanie, by obu rzeczowo porównać, prawda?

Derby Manchesteru, czyli wcale nie kwestia duszy

mzachodny

- You've got no soul! - krzyknął kibic United do fanów City, a w reakcji usłyszał śmiech z obu stron. Była 89 minuta "mini derbów" w przededniu "mega meczu" - to określenia prosto z angielskiej prasy, nie mój wymysł. Na Etihad słabe widowisko dwóch rezerwowych drużyn z Manchesteru oglądało kilka tysięcy kibiców. Pierwszego stewardzi wyprosili już w dziesiątej minucie, gdy w odpowiedzi na zaczepne przyśpiewki gości rzucił w stronę ich sektora "you Munich cunts". Pozwólcie, że każdy sam sobie to przetłumaczy.
Nad boiskiem, na pierwszym piętrze stromych trybun, już od kilku lat wisi hasło: "Manchester dziękuje ci, szejku Mansour". Całe miasto, a nie tylko klub dziękuje swojemu ratownikowi - gdyby się nad tym głębiej zastanowić, to pewnie też fani United są wdzięczni za hałaśliwego sąsiada. Po strąceniu Liverpoolu z ich "pieprzonego tronu" (to słynne słowa sir Aleksa Fergusona) przyszedł czas na kolejnego wroga do zaognionej rywalizacji. Już nie na argumenty typu "kto wydaje więcej", nie po takich letnich wydatkach United. Wydatkach na Old Trafford wyczekiwanych od lat. Transferach, które mają przywrócić mentalność zwycięzców na miarę tej wszczepionej poprzednim generacjom przez słynnego Szkota.
Nawet neutralnym kibicom trudno określić się po konkretnej stronie. United mają wielkie tradycje, "duszę", ale i krewkiego Mourinho oraz bezdusznych finansistów z USA za swoimi plecami. Nie to, że właściciele City są lepsi - David Conn, kibic błękitnych kiedyś powiedział, że o rodzinie Glazerów przynajmniej wiadomo skąd są i skąd mają pieniądze. Inwestycje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich są znacznie bardziej zagmatwane i pozasłaniane. Ale za to na Etihad mają Guardiolę, szkoleniowca reprezentującego piłkarski odpowiednik "dobrego stylu". Nawet w piątek mówił, że dla niego wygrywanie nie jest tak ważne, jak sposób w jakim osiąga się cel.
Ten brak jednoznaczności i wielowymiarowość starcia United z City przyciągnął do miasta tłumy turystów. Dziś to mnie Anglicy w koszulkach "Czerwonych Diabłów" zaczepiali na Picadilly Gardens, którą linią Metrolink dojadą na Old Trafford. A pod Etihad robiłem zdjęcie uradowanym turystom z Azji, którzy do Manchesteru przyjechali ze specjalną flagą z datą derbowego meczu i dedykacją w ich języku.
Rozmowy o meczu słyszysz wszędzie, choć na dobrą sprawę w ostatnich dniach barwy nie przebijały się tak mocno. Ale dyskusje o roli Wayne'a Rooneya, kwesti zastąpienia Sergio Aguero, mocnym wejściu Marcusa Rashforda i udanym miesiącu Raheema Sterlinga pojawiają się i przy regałach w Tesco, i przy stolikach w kawiarni Waterstones. Od derbów nie da się uciec.
Bo i po co uciekać? Starcie dwóch piłkarskich firm przyciąga niemal tak bardzo, jak kolejny etap wojny Mourinho z Guardiolą. Wojny obecnie prowadzonej przez media i na potrzeby mediów. - Macie teraz idealną sytuację: na całym świecie chcą czytać setki analiz i artykułów o derbach - uśmiechał się Guardiola. - Jeśli szukacie bójki, to musicie poczekać na galę bokserską, która odbędzie się w sobotę wieczorem - dodawał Mourinho. A gdy Hiszpana zapytano o porównanie ich dwóch do wielkich rywalizacji z innych dyscyplin - np. Aliego i Fraziera - ten wzdrygnął się i powiedział, że przecież mowa o sportowcach, nie trenerach. - W sobotę na Old Trafford nikt nie przyjdzie patrzeć na mnie czy Mourinho. Ludzie będa oglądać piłkarzy - odpowiadał. I oby było co oglądać.

Teksty zapowiedziowe, które przygotowałem w ostatnich dniach pobytu w Manchesterze:
- o Raheemie Sterlingu, czyli ofiarze hejtu angielskiego pokolenia.
- o podtekstach, napięciu i szaleństwie wokół batalii Mourinho z Guardiolą.
- o wizycie na kampusie Etihad i konferencji Guardioli przed meczem z United.

Dodatkowo polecam "do tablicy" nagrane przed wyjazdem, właśnie o derbach Manchesteru.

 

Dundalk - Legia. Kim będzie Odjidja-Ofoe?

mzachodny

Po dwubramkowym zwycięstwie w Dublinie Legia Warszawa zapewne do Ligi Mistrzów dotruchta. Trzymając się analogii do igrzysk: mistrz Polski wykorzystał to, że trafił do najsłabiej obstawionego biegu eliminacyjnego. Nie musi bić rekordu życiowego, wejście do finału zapewni utrzymanie takiego tempa, jakie z Dundalk preferował Vadis Odjidja-Ofoe.
Przy tak słabej grze, jaką prezentowała Legia w pierwszej połowie meczu z półzawodowym Dundalk łatwo było o wybranie kozła ofiarnego i konsekwentne uderzanie przy kolejnych nieudanych czy przeciętnych zagraniach. Kandydatów było wielu: słabo spisywali się boczni obrońcy, Thibault Moulin nie potrafił urwać się spod indywidualnego krycia, Michał Kucharczyk oraz Steveen Langil męczyli prostymi stratami w nielicznych sytuacjach. Jednak nawet ciągle uciekająca Tomaszowi Jodłowcowi piłka nie irytowała tak, jak powolne tempo najnowszego nabytku Legii, Vadisa Odjidji-Ofoe.
Jego wybrać było najłatwiej. Belgijskiemu pomocnikowi brakuje solidnie przepracowanego okresu przygotowawczego, wejście do drużyny miał kiepskie, bo jego przeciętną formę obnażyli piłkarze pierwszoligowego Górnika Zabrze, a w meczu ligowym w Lublinie nie potrafił w ciągu 20 minut pomóc ratującej wynik Legii. Tym bardziej dziwiła decyzja Besnika Hasiego, by Odjidjiego-Ofoe wystawić w Dublinie.
Po zwycięskim dwumeczu z Trenczynem Albańczyk powiedział, że Legii daleko do jego pomysłu na grę, że teraz ważniejsze są wyniki i wejście do Ligi Mistrzów, a nie kształtowanie stylu. Hasi mówił, że jest "realistycznie", choć po występie w Dublinie można użyć określenia "minimalistycznie". Ograniczając straty, nie marnując sił, wykorzystując minimum z potencjału i kreatywności zespołu. Dochodząc do odpowiedniej formy meczami a nie treningami.
Jestem pewien, że Hasiemu takie występy jego drużyny podobają się jeszcze mniej niż kibicom. On cierpi, bo do bycia trenerem reaktywnym/minimalistycznym/pragmatycznym nie przywykł pracując w Anderlechcie, klubie promującym ofensywny styl gry już od najniższego stopnia akademii. W Legii na razie to on musi się dostosować zanim zacznie wprowadzać swoje pomysły. Na razie musi iść na kompromisy - ustawia zespół w 4-3-3, ale wcale nie gra ofensywnie, nie dominuje. Nie wybiera ani jednego typowego defensywnego pomocnika, ale za to robi coś, czego nie lubi, czyli wystawia dwóch szybkich, grających niemal wyłącznie przy linii bocznej skrzydłowych.
Pierwsze dwadzieścia, trzydzieści minut było dramatycznym widowiskiem. Zwłaszcza, gdy patrzyło się na Odjidję-Ofoego, który nie potrafi wyprzedzić przeciwnika, odnaleźc się przy agresywnym kryciu i znaleźć sobie miejsce w środku pola, by otrzymać podanie. W tym okresie spotkania zaliczył ledwie kilka dobrych zagrań, w tym rajd, który skończył się rzutem wolnym i żółtą kartką dla rywala. Ogólnie nie tyle wpisywał się w mierność gry Legii, ile ją definiował.
Ale w drugiej połowie wszystko się zmieniło: Odjidja-Ofoe stał się liderem Legii, niemal każde jego zagranie było pozytywne. On rozpoczął akcję, która przyniosła rzut karny. Pokazał, że ma potencjał na zostanie piłkarzem idealnie skrojonym do roli jaką dla środkowego pomocnika widzi Hasi.

 

- Dla mnie nie istnieją defensywni pomocnicy, określani "szóstkami". W topowych zespołach nie ma miejsca na takich. Dla mnie są środkowi pomocnicy, chcę mieć "ósemki", potrafiące rozegrać piłki, przy tym zdolnych do odebrania piłki. To najważniejsze miejsce na boisku. Pomocnicy mają być trenerami na boisku - tłumaczył na początku swojej pracy Albańczyk.

Belg pewnie nie zna jeszcze nawet kilku słów w języku polskim, ale w trakcie meczu przynajmniej gestami pokazywał kolegom, by uspokoili grę, wybrali konkretny kierunek, ustawili się do obrony. Jego statystyki również mówią trochę inną historię niż pełen przekrój występu: 90 proc. podań dokładnych (ale było ich w sumie tylko 31), 82 proc. wygranych pojedynków (z 17), dziewięć prób odbiorów, tylko jedna stracona piłka i trzy odzyskane*. Przebiegł dziewięć kilometrów w 75 minut - dwa mniej od grającego całe spotkanie Tomasza Jodłowca**.
Nie była to nawet połowa z maksimum możliwości Odjidjego-Ofoe - po prawdzie, piłkarz o takim CV powinien dominować technicznie i inteligencją nad rywalami pokroju Dundalk nawet, gdy brakuje mu wytrzymałości, szybkości i zwrotności. Przynajmniej pokazał przebłyski zagrań dla których Hasi zdecydował się wystawić go w takim spotkaniu (Kopczyński nie zrobiłby takiej akcji z piłką, jak Belg przy pierwszym golu), ale też powody by sądzić, że gdy zacznie się poważne granie, Odjidje-Ofoe stanie się dla Legii punktem odniesienia, może nawet boiskowym "trenerem".

*- dane InStat
**- dane UEFA.com

© Zachodny do tablicy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci